Шпалери та інтер'єр

Інтер'єр кімнати складається з багатьох складових, ну а фоном для створення «картини» вашого житла служать, звичайно, шпалери. Вибір їх - справа відповідальна, адже за допомогою шпалер Ви можете регулювати розміри приміщення, приховувати недоліки планування, ну і, звичайно, створювати певний настрій. Як правильно вибирати шпалери для стін під конкретний інтер'єр і стиль кімнати, на що звернути увагу - про це ми й поговоримо.

1. Як приховати дефекти приміщення за допомогою шпалер

При виборі шпалер слід керуватися не тільки власними суб'єктивними відчуттями, але і такими об'єктивними чинниками, як об'єм вашої кімнати, висота стелі, бездоганність поверхні стін і т. п. На щастя, шпалери надають практично нескінченні можливості для їх регулювання. 

Розмір приміщення і шпалери

Пам'ятайте - великий візерунок на шпалерах візуально зменшує простір. Так що якщо ви власник маленької кімнатки, то вам слід віддати перевагу малюнку з дрібними та рідкими візерунками. Це дозволить візуально розширити простір приміщення. Якщо ж вам незатишно в занадто просторих апартаментах, то придивіться до шпалер для стін в смужку. Річ у тім, що вертикальні смуги зорово зменшують загальний об'єм кімнати, проте збільшують висоту стелі. Те ж саме зі стінами, оформленими шпалерами з вертикальним малюнком - вони візуально збільшують висоту стель. Стіни ніби витягуються, а увага при цьому концентрується в одному напрямку - вертикальному. А ось горизонтальні смуги, навпаки, зменшують висоту приміщення. Однак чим ширше смуги, тим менше виражений оптичний ефект стиснення простору. Кімната, стіни якої пофарбовані у світлі, без візерунків тони, здається більше. Рівним картатим візерунком користуються, коли потрібно візуально зробити стелю більш масивною, важкою. Зрозуміло, кімната при цьому зменшиться по висоті. У маленьких кімнатах не рекомендується використовувати великі, яскраві, контрастні візерунки. Якщо ж ви не в силах відмовитися від них, намагайтесь зібрати їх в одному місці - нехай у кімнаті буде яскрава барвиста пляма.

Шпалери для стін з малюнком у вигляді ромбів візуально розширюють кімнату. Стіни вузької й високої кімнати краще не обклеювати суцільно однаковими шпалерами. Розділіть приміщення по висоті на три частини, обклейте нижні дві третини шпалерами більш насиченого кольору, а третину, що примикає до стелі - світлими. Чим кімната менше, тим світліше повинні бути шпалери та тим дрібніше має бути їх малюнок. І навпаки, чим більше приміщення, тим більш насиченими мають бути фарби та більше візерунок. У свою чергу, чим більше візерунок, тим м'якше повинне бути його забарвлення.

Нерівності на стінах і шпалери

Шпалери з плямистим фоном, що нагадують бризки з пульверизатора, допоможуть приховати деякі вади поверхні стіни. Однак це стилістичне рішення навряд чи приверне увагу любителів класики. Однотонні шпалери будуть виглядати добре тільки на абсолютно рівних стінах з «непогрішною» поверхнею. Для кімнат на дачі підійдуть шпалери світлих тонів з непомітним орнаментом, вони надійно приховають можливі нерівності стін. Якщо в кімнаті є виступи та балки (як правило, старі будинки рясніють ними), шпалери для стін краще вибирати зі строкатим малюнком. З ними виступи будуть не так кидатися у вічі.

2. Як вибрати колір шпалер

Кольорове рішення стін, мабуть, ще більш важливе, ніж вдалий вибір фактури та малюнка шпалер. Колір шпалер слід вибирати, озираючись не тільки на свій смак, але і на такі фактори, як орієнтація кімнати по сторонах світу, її розмір і, звичайно ж, функціональне призначення. Холодні тони шпалер (блакитний, зелений, синій) пасують, переважно для кімнат, що виходять на південь. Теплі фарби - навпаки - доречні в "північних" приміщеннях: вони компенсують нестачу сонячного випромінювання.

У великих кімнатах можна з легкістю застосовувати шпалери глибоких, насичених кольорів. Навпаки, в маленьких приміщеннях ті ж самі фарби створять відчуття тісноти: темні тони зорово звужують простір. Зрозуміло, це зовсім не означає, що в 12-метровій кімнаті не можна поклеїти шпалери кольору морської хвилі. Можна. Тим самим Ви досягнете своєрідного «камерного» ефекту. Так само світлі стіни мають право на життя у величезному залі: вони розширюють простір, який завдяки їм стає ще більш великим, майже безмежним. Зрозуміло, існують якісь "середні" рішення і правила, але їх не обов'язково дотримуватися неухильно. Все залежить від того, чого ви бажаєте - щоб стіни «були» або щоб стін «не було». Чим глибше, темніше колір шпалер, тим «більше стін» виявиться у вашій оселі, тим більше буде їх «потужність».

Свої смакові переваги слід обов'язково співвідносити з функціональної стороною. Наприклад, червоний колір збуджує, тому його застосування в спальні сприятиме бадьорості, а не відпочинку (втім, для декого перше якраз важливіше за друге, це суто індивідуально). Той же червоний колір провокує зайвий апетит на кухні або їдальні, однак деякі люди із задоволенням та з користю для справи можуть обклеїти червоними шпалерами стіни в кабінеті: для роботи нерідко потрібен подразник. У кімнатах дітей та підлітків доречні легкі, оптимістичні тони жовто-помаранчевої гами. У вітальнях - на відміну від усіх інших приміщень - можлива, мабуть, необмежена колористична свобода.

Окремо скажемо про те, що колір шпалер для стін потрібно обов'язково пов'язати з відтінками штор, жалюзі, килимів, світильників, меблів. Всі предмети та конструкції інтер'єру повинні утворити гармонійний колористичний ансамбль. До речі, завдяки шпалерам можна узгодити невдалі колірні комбінації інших предметів. Наприклад, фіолетові крісла не дуже гарні поруч з синіми жалюзі. Однак спробуйте придбати шпалери глибокого жовтого кольору, який однаково добре поєднується як з синім, так і з фіолетовим. На ваш погляд, вийде занадто строкато? А що в цьому поганого? Зате обидва предмети будуть врятовані.

Зверніть увагу також на те, що шпалери потрібно обов'язково приміряти у себе вдома - саме в тій кімнаті, в якій вони будуть «працювати». Причому «колірні» експерименти слід проводити в різні часи доби, при сонячній і похмурій погоді, при природному і штучному світлі. Не поспішайте купувати відразу всю необхідну кількість рулонів. Придбайте один, або навіть попросіть невеликий відрізок шпалер в якості зразка.

Ну і на останок, кілька простих правил, які потрібно запам'ятати: 

  • Кімната, яка пофарбована в синьо-зелений колір, в одних і тих же умовах (температурному режимі, освітленості) сприймається як більш холодна, ніж та ж сама кімната, пофарбована в оранжевий колір. 
  • Червоний колір, як відомо, діє дратівливо, зелений, навпаки ж, заспокоює, від жовтого стає веселіше і тепліше. 
  • Освітлення істотно позначається на сприйнятті забарвлення стін. Прямі сонячні промені підкреслюють теплі фарби, і навпаки, розсіяне похмуре освітлення виділяє холодні тони. Ось чому багато дизайнерів рекомендують оформляти кімнати, що виходять на сонячну сторону в синіх тонах. А ось кімнату, вікна якої виходять на північ, врятують від смутку жовто-помаранчеві тони. 
  • Стіни в кімнатах, де вікна виходять на південну сторону, краще обклеювати шпалерами насичених кольорів, скажімо, золотисто-оранжевими, теракотовими або темно-блакитними, - вони поглинуть надлишок світла. 
  • Для темних кімнат потрібні світлі шпалери теплих тонів: світло-бежеві, світло-лимонні, світло-золотисті тощо.

3. Як правильно користуватися бордюрами

Шпалери - це не тільки широкі рулони паперу, які належить наклеювати вертикально по всій висоті стіни зверху до низу. Це ще й вузькі рулони паперу, які - навпаки - потрібно наклеювати горизонтально по всій ширині стіни - зліва направо. Такі поперечні смуги шириною 10-15 сантиметрів називаються бордюрами. Навіщо вони потрібні? Де їх використовують? 

По-перше, їх доречно використовувати у високих приміщеннях, оскільки розподіл стіни на дві частини межею на рівні грудей людини візуально зменшує висоту стелі. 

По-друге, бордюри ділять простір, у зв'язку з чим величезна й одноманітна до нудьги поверхня стін стає «веселішою». Ви можете наклеїти над бордюром шпалери одного малюнка, а під ним - іншого. Сам бордюр являє собою третій малюнок, і ваша кімната таким чином набуває вишуканий вигляд завдяки різноманітності декору. 
По-третє, бордюри є чудовим формотворчим елементом дизайну інтер'єру. Пустіть вузьку смужку інших шпалер під стелею або у самої підлоги - і ваша оселя придбає чіткі, красиві обриси. 
По-четверте, бордюри відкривають можливість для дизайну в жанрі високої еклектики. Немає нічого краще, ніж вдале співіснування, співпраця декількох смислових і образотворчих величин, що формують відчуття унікальної глибини. 
Одним словом, бордюри відкривають ще одну ступінь свободи вашої творчості.

4. Шпалери та стиль кімнати

Найчастіше ми вибираємо шпалери для стін з невиразним і нечітким малюнком - і це не випадково: такий фон нейтральний стосовно предметів інтер'єру, не привертає до себе уваги. Чим контрастніше малюнок, тим важче буде його поєднувати з предметами обстановки. Однотонні шпалери будуть виглядати добре тільки на абсолютно рівних стінах з «непогрішною» поверхнею. Зате вони підкреслять вишукані предмети інтер'єру, якщо такі, звичайно, є. Вони підійдуть і в тому випадку, якщо ваші стіни будуть прикрашені картинами, фотографіями, декоративним панно тощо. Шпалери для стін з хаотичним різноплановим візерунком створюють враження вузькості та викликають почуття занепокоєння. Якщо ж при цьому на підлозі лежить візерунчастий килим, вам не позбутися відчуття безладу, навіть якщо кімната сяє чистотою. Шпалери з великим малюнком нерідко діють гнітюче. У той час, як шпалери з дрібним візерунком заспокоюють, розташовують до душевної рівноваги.  

У суміжних кімнатах потрібно підбирати шпалери таким чином, щоб зміна забарвлень від однієї кімнати до іншої була плавною. Наприклад, велика кімната - золотисті, мала - світло-лимонні, передпокій - світло-коричневі... Хоча при інших варіантах планування можна зіграти на контрасті. І, звичайно, шпалери повинні гармоніювати з меблями, їх кольором і стилем. При цьому потрібно пам'ятати, що шпалери все ж таки змінити простіше (та й дешевше), ніж меблі. Майте на увазі, що шпалери для стін повинні гармонійно поєднуватися з меблями та предметами декору. Про те, як створити такий єдиний стиль, ви завжди зможете порадитися з нашими дизайнерами прямо в магазинах. Але тільки пам'ятайте: мода - модою, але жити в цій оселі доведеться вам. А це означає, що саме вам має бути там зручно, тепло і затишно.