Історія шпалер

Історія шпалер почалася в Китаї, раніше 200 року до нашої ери. Саме в той час в Китаї винайшли рисовий папір і почали обклеювати їм стіни свого житла. Китайські майстри зберігали таємницю виготовлення паперу майже півтисячоліття. Лише в VI столітті про неї дізналися японці, а після битви при Самарканді (751 р) спосіб виготовлення паперових листів китайські бранці видали арабам. Приблизно в VIII столітті нашої ери виробництво паперу почало поширюватися в Європі, а в Х-XI століттях повністю захопило «старий світ». Китайські мальовані шпалери високо цінувалися у всі часи, незалежно від примх моди і різноманітності смаків. Зразки старовинних розписних шпалер і сьогодні прикрашають стенди кращих музеїв світу.

І все-таки, широке застосування паперові шпалери знайшли набагато пізніше, основними ж матеріалами для оздоблення стін були шкіра і тканина.

Шпалери з будь-якого матеріалу були предметом розкоші, і свідчили про високий соціальний статус власників будинків з шпалерами. Часто шпалерами оформлялися тільки парадні приміщення. Штофні шпалери з дорогоцінної шовкової пряжі зі складними композиціями були можливі тільки в будинках вельмож, дворяни з меншим достатком задовольнялися розписним полотном. Багато хто з заможних європейців замовляв художникам виготовлення розфарбованого паперу для обклеювання стін. Але говорити про повноцінні шпалери до винаходу друкованого процесу не доводиться.

У 1599 році, у Франції була утворена гільдія «шпалерників», але поки були доступні шматки тільки невеликого розміру.
У 1675 році Jean Papillon, французький гравер, придумав спосіб виготовлення матриць для друку шпалер з безперервним малюнком, що різко прискорило розвиток шпалерної справи.
З XVIII століття, завдяки прекрасним методам виробництва, широко відома продукція Лондонських цехів.
У XVII-XVIII ст. в країнах Західної Європи великою популярністю користувалися так звані фальшиві шовки. Робили їх так: на грунтовану поверхню паперу насипали обрізки шовкових ниток, грунт висихав, шовк приклеювався. Створювалася повна ілюзія тканини. До речі, подібними шпалерами був прикрашений і Лувр - резиденція французьких королів, і замок герцога Армана-Жана дю Плессі, кардинала де Рішельє.
Розквіт моди на паперові шпалери припадає на другу половину XVIII століття. У Росії перевагу «папірцям» віддавали в Москві, що було пов'язано з особливою московської модою на порівняно недорогі імітаційні матеріали в обробці приватних особняків і садиб.
У ті часи шпалери клеїли не прямо на стіни або паперовий прошарок, як зараз, а лише на полотно, натягнуте на дерев'яний підрамник, який і прикріплювали до стіни. Таким чином, по обидві сторони шпалер було повітря. Дорогі шпалери повільніше сиріли, менше деформувалися і вицвітали. До того ж при генеральному прибиранні їх можна було зняти почистити і, якщо потрібно, замінити полотно.
Перший час малюнки шпалер наслідували фактурі штукатурки, цегли або імітували окремі архітектурні деталі. Але, поступово, виявлялися і їх специфічні властивості та переваги. Наприклад, шпалери часто імітували фактуру і малюнок різних тканин. Малюнки і тканих і паперових шпалер завжди підпорядковувалися моді. У XVIII столітті це могли бути алегоричні сюжети, пейзажі, зображення пастушок і пастушків, жанрові сцени, китайські пейзажі або дрібні квіткові візерунки, імітації під мармур, малахіт, лазурит. В «Вікторіанську епоху» все більше розвиваються методи машинного багатобарвного друку, що призводить до подальшого здешевлення шпалер і зростання їх популярності. Шпалери приходять, практично, в кожен дім. Створення шпалер було своєрідним жіночим рукоділлям. Пані самі малювали або вирізали по контуру окремі деталі, створюючи справжні шедеври.
З початком царювання епохи модернізму, шпалери впали в «немилість», але тривало це до початку 20 років, після чого настало нове «відродження» шпалер.
У сучасному житті шпалери відіграють величезну роль. Немає, практично жодного будинку, де відсутні шпалери. На жаль, Китай втратив свою лідируючу роль на світовому ринку шпалер. І в даний час законодавцями моди на шпалери є Італія та Німеччина. Відомі й нові імена: AS Creation (Німеччина), Decori Decori (Італія), Emiliana Parati (Італія), Rasch (Німеччина), Sirpi (Італія), Domus Parati (Італія), Limonta (Італія), Plastisud Italia Group (Art Wall), P + S International (Німеччина), Erismann (Німеччина), Legogcol (Німеччина). Так що вже кілька століть шпалери не виходять з нашого життя - бо жоден інший матеріал не може так швидко змінити інтер'єр Вашої квартири, надати йому завершеність і затишок.